Pomněnčino dítě (Clover´s child)

Anotace

Když osmnáctiletá Dot, žijící v 60. letech v Londýně potká Sola, cítí, že je tu láska. Solomon Arbuthnott je člověk, který může přinést světlo a teplo do jejího fádního života, a co víc, Sol je mladý a pohledný voják s vynikajícími vyhlídkami. Někdo, o kom vždycky snila. Někdo, kdo jí může slíbit modré z nebe, smích, slunce. A na chvíli je život opravdu krásný. Držíce se za ruce procházejí Serpentine, tancují v zakouřených barech v SOHO a začínají plánovat budoucnost, že spolu zestárnou na ostrově Svatá Lucie, Solově rodišti. Ale je rok 1961, dívky z East Endu by neměly chodit s indickými chlapci, natož aby s nimi někam odjížděli. Svůj život mají od rodičů naplánovaný….

Potemněnčino dítě

Stručný děj a popis knihy 

Děj se odehrává v 60. letech v Londýně. Dot Simpsonová je obyčejná 18 letá dívka, která žije zcela normální život s rodiči na předměstí. Pracuje v galanterii a sní o tom, že se stane módní návrhářkou. Jednoho dne ale potkává kluka jménem Sol, který pochází z ostrova Svatá Lucie. Ten den pomáhá své matce, která je kuchařka. Sol je synem generála, který přijel na rok do Londýna. Ty dva se okamžitě do sebe zamilují a tajně se spolu scházejí. Později se ale o vztahu dozvědí jak Solovi, tak i Dotiny rodiče, a ani jedna strana s takovým nerovným vztahem nesouhlasí. Solova matka pod pohrůžkou toho,že Simpsonovým nechá zabavit byt, posílá Sola zpátky na Svatou Lucii. Dot i Sol jsou z toho zničení. Dot později zjišťuje, že čeká Solovo dítě. Její rodiče jí drží doma pod zámkem, a posílají jí porodit do kláštera, kde jsou deponovány podobné dívky. Zde Dot porodí, ale musí dítě dát k adopci. Toto ještě více zlomí její už tak zlomené srdce. Dlouho se z toho nemůže vzpamatovat.

O mnoho měsíců později ji rodiče provdají za chlápka ze sousedství, avšak s ním nemůže být také šťastná. Ten jí za ušetřené peníze,který chtěl dát do společného bydlení jí koupí letenku na ostrov Svatá Lucie aby si svou “záležitost” z minulosti navždy vyřešila, a buď na ostrově zůstala a nebo se vrátila domů do Londýna. Jak nakonec dopadne láska Sola a Dot?

Potemněnčino dítě

Můj komentář a hodnocení

Musím říct, že příběh mě velmi chytl za srdce a už nepustil. Autorka citlivě píše o tématu lásky mezi “bílou” holkou z Londýna, a “černým” chlapcem z ostrova Svatá Lucie, které v době kdy se příběh odehrává nebylo přáno. Je to hlavně příběh o ztrátách a bolesti, které tyto ztráty přinášejí, a takové ztráty se v životě dotýkají každého z nás. Je to o tom, že ne vždycky je život prostě takový jaký si ho naplánujeme, že bývá i hořký a plný zklamání, ale vždy je tu naděje na to, že jednoho dne prostě bude líp. Jediné, co bych měla této knize za zlé je korektura, ale to je spíš vina nakladatelství, než knihy samotné. Můžu vám všem slíbit, že tuto knihu budete jen těžko odkládat, že touha dozvědět se jak to vlastně bude dál bude silnější než cokoliv. Já byla z této knihy naprosto unesená…..


Recenzent: Anie9494

Zdroj fotografie: kosmas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *