Videa českých knižních YouTuberů 2

předchozím článku už jsme si o české knižní YouTube scéně leccos pověděli, věřte však, že se jedná jen o špičku ledovce. K vidění je toho totiž mnohem víc, jak si ostatně dnes povíme. Tentokrát se však zaměříme na trochu jiné knižní kanály, jejichž videa mají vždy nějakou tu přidanou hodnotu. Tak připoutat a jdeme na to!

Martinus.cz

Tento YouTube kanál spravují lidé ze stejnojmenného internetového knihkupectví. Na 5 500 odběratelů se díky nim může již od léta roku 2015 těšit na videa o knihách všeho druhu, ale i na různé knižní projekty. Znáte soutěž Knižní šifra nebo oblíbený Den nepřečtených knih?

K vidění jsou zde i klasická knižní doporučení nazvaná jako Baví/Nebaví, v rubrice Čteme první pak můžete omrknout nově vyšlé knihy, které navíc většinou představují přímo jejich autoři! Martinus má zkrátka vždy něco navíc. Za zmínku stojí i to, že videa na tomto kanálu jsou opravdu dobře technicky i graficky zpracovaná.

CBDB.cz

Dalším tak trochu jiným knižním kanálem, na kterém se podílí více lidí, je CBDB (Československá bibliografická databáze).  Jde o poměrně nový kanál, vznikl teprve na počátku letošního roku a prozatím jej sleduje jen na 700 lidí, jistě si však zaslouží sledovanost vyšší.

CBDB vám poví nejen něco o knize coby duševním potěšení, ale i o knize coby produktu. V rubrice Jak se dělá kniha se dozvíte právě to, jak vaše oblíbená kamarádka vlastně přišla na svět. Za zhlédnutí však stojí i klasičtější videa, jako jsou třeba ta z rubrik Měsíční přečteno či Knižní novinky. I zde naleznete nějakou tu přidanou hodnotu, jako jsou rozhovory s autory. Kanál má zkrátka velký potenciál, byť kvalita videí trochu pokulhává. Uvidíme, zda se to v budoucnu zlepší.

Knihy Dobrovský

Úplně jiným knižní kanál pak nabízí knihkupectví Knihy Dobrovský. K vidění jsou zde totiž především knižní trailery. Krátká, většinou třiceti sekundová videa, lákají čtenáře k přečtení právě vycházejících knih. Představují tak zajímavou inspiraci, kterou na tomto kanálu můžete hledat již od roku 2012.

Neexistují zde sice bohužel přehledné playlisty, pokud se však ponoříte do hlubin nahraných videí, můžete zde nalézt malé knižní poklady. Většinou se jedná o krátké reportáže a rozhovory, které rozhodně stojí za to vidět. Zajímá vás třeba, jaké šílenství se strhlo, když odstartoval předprodej nové knihy Prokleté dítě? A co říkáte na rozhovory s autory či reportáže z jejich autogramiád?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *