Zastávka na poličce v knihovně, co za kousky ukrývá?

knihy

Miluji knihy a i když jich mám podle některých opravdu mnoho, stále kupuji nové a nové kousky. Nyní však nastal čas, abych některé kousky poslala dál a dala šanci i jiným knihomolům, aby si mé oblíbené kousky přečetli i oni.

Rozhodla jsem se pomalu dělat čistku. Knihy, které jsem již přečetla, ale ještě neměly tu čest mít recenzi zde na blogu, jsem odložila a čekají na sepsání recenze. Jiné už vykročili na svou cestu za získáním nového majitele.

A jaké to jsou?

knihyPrázdniny s kouzelným deníkem, autorem je Stefanie Dörr. Knihu jsem si pořídila na víkendové čtení u šálku kávy. Chtěla jsem něco jednoduchého a lehkého, abych si u toho mohla zavzpomínat na staré dobré časy, kdy jsem měla na čtení hodiny a hodiny volného času. Ne že bych ho teď neměla taky, ale vysoká, práce, domácnost, blogy. Ono se to nasčítá.

Příběh je o mladé Leně, která vlastní zápisníček, který jí plní tajná přání. No upřímně, i mě by se líbilo mít takový zápisníček, do kterého si zapíši, co bych si v životě přála a ono by se mi to splnilo. Jaj, tolik věcí, co bych chtěla. Možná by se to do toho zápisníčku ani nevlezlo, ale krásné by to bylo. Už jen ta představa. Bohužel, i zápisníčkům v knihách, občas dojdou jejich schopnosti, stejně jako tomu, co má Lena. Na chvíli si jej půjčil její pes Goethe a zápisníček nefunguje, ale jakto? Ještě tolik přání by Lena chtěla splnit. Proč nefunguje?

Úryvek z knihy

…Náhle se ozval výkřik. Následovalo ještě několik dalších o pár vteřin pozděi, ale ten první byl vysoký skoro jako křik racka a stejně pronikavý. Všichni se vyděšeně otočili. Lena sáhla po Lillianě ruce. Přímo za nimi se na nejvyšší platformě potácel Tobi. Co tam proboha dělal? Tahle část lanového parku byla přece určena jenom pro dospělé! Tobi se znovu zakymácel, udělal krok dopředu, pak ucukl zpátky, zvedl paže do výšky a…zřítil se dolů….

knihyTajemství duchů – série od Mary K. Pershall. Mám ráda duchařinky, filmy a knihy, u kterých vstávají chloupky na rukou hrůzou. Série knih o dvanáctileté Rybu Clairové, která není jako ostatní holky mě chytla. I když jsou to knihy spíše pro náctileté, není od věci občas upustit od klasických hororových knih, které si půjčujeme a kupujeme a sáhnout někdy i po literatuře pro mladistvé.

V prvním díle Ruby odhaluje své skryté schopnosti. Vidí a slyší zvláštní světla a zvuky. Zjišťuje také, že může mluvit s mrtvými. Dokáže překonat svůj strach a využít své nové schopnosti?

Ve druhém díle už Ruby své schopnosti pomalu ovládá. Učí se je používat a pomáhat díky nim lidem, kteří už nežijí. Vše se však trochu zamotá, když se s Ruby spojí duch malého dítka Jáji, který ještě neumí pořádně mluvit, avšak měl by pro svou rodinu vzkaz. Dokáže jemu i ostatním pomoci?

Poslední díl je nejzáludnější. S Ruby se spojí duch ze školy, který však neví kdo je, odkud přišel a co hledá. Podaří se Ruby objasnit jeho minulost? Napínavé čtení pro nedělní odpoledne.
Motýlí čas od Radky Zadinové. Tuto knihu společně s knihou Už nejsem hodná holka: od Veroniky Jansové jsem dostala jako dárek od své babičky. Už si ani nepamatuji, ke kterým to bylo narozeninám, on ten čas tak rychle letí, že někdy přemýšlím, kolik mi vlastně bude. 🙂

Co o sobě píše kniha Motýlí čas:
Motýlí čas je příběh dvou sester – dvojčat, které se (každá po svém) musí vyrovnat s nečekanou a bolestnou smrtí matky. A protože je jim 18 let, čeká je maturita a navíc touží po lásce, nemají to vůbec jednoduché. Helena, která se neumí rozhodnout mezi dvěma kluky, vymyslí plán, jehož prostřednictvím ji sestra Elena má zastoupit. Jenže nic není takové, jak to na první pohled vypadá. Elena se ocitá na vrcholu prapodivného čtyřúhelníku podvádějících a podváděných, kde se tzv. “klamání nepřítele” velmi brzy změní na klamání sebe sama. Nakonec je to právě ona, kdo se musí rozhodnout mezi počínající a bláznivou láskou k problematickému Alešovi a jistotou první lásky klidného a rozumově vyzrálejšího Kamila.

Co o sobě píše kniha Už nejsem hodná holka?
Lucka právě odmaturovala na gymnáziu, čímž se ocitla v jakémsi vakuu. Neví, co podniknout se svým životem, bilancuje uplynulý rok a zároveň hledá nové jistoty. Náhoda pak spustí bláznivý kolotoč událostí, na jehož konci stojí jiná Lucie – dospělejší, samostatnější, ale díky nasbíraným zkušenostem také opatrnější.

Další kniha, která opustí mou poličku v knihovně je Marné lásky, jejíž autorkou je Zora Beráková. Je to sbírka povídek, které mě velice zaujaly svou rozmanitostí námětů.
Mě nejvíce oslovila povídka Neviditelná.

“V mým bytě se nikdo roztahovat nebude!” Vykřikla. “Ty, Karle, tady můžeš zůstat, jsi pořád ještě můj muž, ale ta kurva musí zmizet!”
Karel ani jeho odalistka nereagují. Dlouhonohá se chová nenuceně, jako by byla doma. Přistoupí k širokému oknu a roztáhne závěsy.
“Ten výhled se mi zamlouvá. Škoda ho zakrejvat, kór takovejma vonucema.” Štítivě odhrně záclonu. “Takový hadry patřej do popelnice.”
“Co si to dovoluješ, ty děvko!” chce řvát Albína, avšak vědomí, že ji nikdo neslyší, jí podrazilo nohy a stáhlo hrdlo. Jsem bezmocná, úplně bezmocná… Nedokáži se ubránit…

Povídky plné napětí, tajemna a objevování neznámých jaků lidské duše vás dostanou. Jsou zasaženy do reálného prostoru a času, která osloví vás?
knihy

Záhady literárního světa od Radko Pytlíka. Milujete záhady? Detektivky a objevování tajemství odložených případů? Pak tato kniha by neměla chybět ve vaší polici.

Co stálo za nevyjasněnou smrtí Bohumala Hrabala?
Je pravda, že James Joyce byl za první světové války špionem?
Co skrývají šifrované části deníku Karla Hynka Máchy?
Patřil český dandy Arthud Breisky mezi prokleté básníky?
Proč zemřel moravský básník Bilém Mrštík tak krutým způsobem?
Kvůli komu se vrhla z okna herečka Xena Longenová?

To si můžete přečíst v knize Záhady literárního světa, která opouští mou polici v knihovně a čeká na nového majitele. Budete jím vy?
kniha

Sváteční víkend od Joyce Maynardové
Co o sobě píše sama kniha?
Konec léta v městečku Holton Mills bývá dlouhý a rozpálený horkem. Třináctiletý Henry,se o svátečním víkendu hodlá věnovat svým oblíbeným činnostem – četbě a snění o hebké kůži a mladých tělech svých spolužaček. Jedinou společnicí je mu jeho matka Adele, která se po rozvodu uzavřela do svého světa, a křeček Joe. Každou sobotu Henry jezdí na trapné večeře s otcem a jeho novou rodinou, do které na první pohled nezapadá. Adele má tajemství, kvůli kterému nedokáže vyjít z domu, a její zlomené srdce se podle všeho nikdy neuzdraví. Vše se ale náhle změní, když Henryho v supermarketu osloví neznámý krvácející muž a požádá ho o pomoc. Ukáže se, že Frank je trestanec na útěku a Adele s Henrym se stávají jeho rukojmím ve svém vlastním domě – jenže místo strachu pocítí k neznámému muži přátelství, a snad i lásku. V příštích pěti dnech Henry získá ty nejcennější životní zkušenosti: jak házet baseballovým míčkem, jak dělat těsto na koláč, jak pálí žárlivost, jakou moc má zrada a jak je důležité dávat svým milovaným přednost před sebou samým. Jenže každá letní idyla jednou skončí…

Úryvek z knihy:

Vy jste uprchl? ptal jsem se. Takže vás teď hledá policie? Měl jsem strach, ale zároveň mě to bavilo. Věděl jsem, že se v našem životě jednou začne něco dít. Může to být špatné, může to být dobré. Ale jedna věc je jistá: bude to jiné.
Dostal bych se dál, kdybych si nezranil tu nohu. Nemohl jsem běžet. Někdo mě zpozoroval a už mi byli v patách. Pak jsem se skryl v tom obchodě a potkal jsem vás. A tam na parkovišti ztratili mou stopu.
Frank si sladil kávu. Tři lžičky. Byl bych vděčný, kdybyste mě tu chvilku nechali. Momentálně je pro mě dost těžké jít zas ven. Při dopadu na zem jsem se poranil.
To byla jedna z věcí, na níž se matka i Frank určitě shodnou: že chodit ven je dost těžké.
Nebudu po vás nic chtít, ujišťoval nás. Budu se vám snažit pomoct. Nikdy v životě jsem nikomu úmyslně neublížil.
Můžete tu chvilku zůstat, řekla matka. Ale nepřipustím, aby se něco stalo Henrymu.
Ten chlapec se nemohl dostat do lepších rukou, řekl Frank.

Další knihu, kterou jsem si koupila pro odlehčení od ostatní literatury byla Patnáctka v TOM od Ros Asquithové. A jak už název napomíná, je velmi očividné o čem kniha bude. Amy chtěla Toma a dostala mnohem víc. Příběh o patnáctileté holce, která se do celého příběhu tak zamotá, že vlastně ani netuší, kdo je otcem jejího dítěte, tedy dvojčátek, jak záhy zjistí na vyšetření.
knihaPříslib deště, autorka Shana Abé.

Co o sobě prozradí kniha na poslední stránce?
Kyla, dcera králova oblíbeného rádce a dvorní dámy, je z vůle samotného Veličenstva zasnoubena s hrabětem Rolandem. Křehká kráska sice krutého válečníka ještě nikdy neviděla, ale je odhodlána svou povinnost splnit. Náhle je však její otec obviněn z vraždy a celá její rodina musí uprchnout. Na jejich dopadení je vypsána tučná odměna a tohoto úkolu se má zhostit právě Roland. Hrabě je rozpolcen mezi věrností králi a poutem k prchající ženě, která mu přísahá pomstu.
Krásné a poutavé čtení, pro milovníky historických románů.

Hranice odvahy, jejíž autorem je Elizabeth Chadwicková. I zde se jedná o historický román, který mě zaujal nejenom propracovaným dějem, včetně rozsáhlého rodokmenu a mapek království, které zdobí první stránky, ale také svým dějem.
Anotace z knihy:

Královský maršál John FitzGilbert žije v neklidné době. Po náhlé smrti krále Jindřicha I. vzniknou spory o nástupnictví mezi Jindřichovou dcerou Matyldou a ambiciózním synovcem Štěpánem. Brzy po Štěpánově korunovaci vypukne v zemi krvavá občanská válka a královský maršál John mění strany. Dokáže zahrát vabank, když dává Štěpánovi jako rukojmí šestiletého syna. Autorka vychází z historických událostí a na jejich pozadí – ve sledu bitek, dvorských intrik i zábav – živě vykresluje portrét šlechtice, který se v rozhodujících chvílích spoléhá na své schopnosti a rozum. Racionální je i Johnova volba manželky.

Máte zájem o některou z knih? Napište si o ni pod článkem, nebo navštivte bazárek, kde nabízím knihy k prodeji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *