Příběhy Richarda Sharpa – rytíře napoleonských válek

Pomalu se blíží vydání poslední knihy historické série o Richardu Sharpovi, proto přichází čas na hodnocení. Její autor, Bernard Cornwell, se v ní doslova překonal, a vytvořil dílo, kterému se nic jiného z jeho tvorby nemůže přiblížit, a nejspíš už ani nepřiblíží. Takto poutavý a promyšlený příběh vytvoří spisovatel jednou za život, a Cornwellovi se to povedlo právě u Richarda Sharpa.

Zápletka celého příběhu, který nás provede časem přes celé napoleonské války, skrze dalekou Indii, Trafalgar, Dánsko a Španělsko až k Waterloo, je na první pohled jednoduchá. Vojín Richard Sharpe je obyčejný červenokabátník. Hrubý, neotesaný, ale přesto silný a férový muž s hlubokým smyslem pro čest, zkrátka správný voják. Možná nemá vybrané způsoby, ale svým charakterem je daleko lepší, než většina jeho nadřízených. Celý jeho příběh začíná roku 1798 v Indii, ve válce se sultánem Tipúem. Tehdy je pouhým vojákem, synem prostitutky, který vyrostl v nalezinci, bez nejmenší naděje na budoucnost. Ovšem zásluhou poručíka Lawforda se dostává na misi, která navždy změní jeho život. Poté, co doslova zachrání celou armádu, se stává seržantem. A jak pokračuje válka dál, napřed v koloniích, později v Evropě, stoupá v žebříčku hodností a mění se. Z hrubého vojáka až na plukovníka britské armády, se slušnými způsoby, vrozenou ctí a odhodláním vítězit, rytířem napoleonské epochy. Ovšem celá jeho cesta ze společenského bláta až k důstojnickým epoletám a spokojenému životu s manželkou na statku je daleko složitější.

Každá z knih tvoří malý kousek skládačky jeho života. Ovšem jinak má každá z dílčích knih svůj vlastní, velmi poutavý příběh, ve kterém se objevují ženy, nebezpečí a boj. Některé se odehrávají na moři, jiné na bitevním poli, a společné mají jen to, že v každé jde Richardu Sharpovi o život, ale vždy se mu podaří vyváznout a potrestat zrádce a nepřátele. Drsné bitvy se zde střídají s romantickými scénami a všechno tvoří nádherný a velkolepý celek. Navíc má čtenář takový prostor poznávat blíže všechny ostatní postavy, jaký je v podobné literatuře nevídaný. V prokreslení osobností je totiž Bernard Cornwell naprostý mistr. Tolik lidských typů, jaké se v jeho knize vyskytují, by si obyčejný člověk nedokázal vůbec představit. Svědčí o tom to, že čtenáře nebude zajímat pouze osud hlavního hrdiny, ale bude hledat i sebemenší zmínky o vedlejších postavách. To samo o sobě vtáhne čtenáře do děje, a autentičnost příběhů, které zkresleně popisují skutečné události, ryze realistický popis války, i parádní atmosféra každého kousku děje.

Zkrátka, Sharpovské knihy nejsou ani suchým válečným vyprávěním, ani románky pro ženy. Mají od každého žánru něco, jsou akční, příjemné, i přijatelně drsné a reálné, a tak se nelze divit, jaké obliby ve světě dosáhly. Dokonce se dočkaly i filmového zpracování, přestože jsou filmy spíše komorního zpracování. Nicméně i tak se stal herec Sean Bean zosobněním Richarda Sharpa pro většinu fanoušků této knižní série. Jaké je tedy shrnutí? Sérii mohu vřele doporučit každému, kdo rád čte historické knihy, a nevadí mu přijatelné násilí ani určitá míra reality. Sám se nemohu dočkat, až doplním do své knihovny poslední díl. Ovšem pokud si chcete vytvořit o knihách vlastní názor, uděláte nejlépe, když si je sami přečtete. Rozhodně nebudete litovat, protože mnoho podobných děl opravdu nevzniklo.

Autor: David Pokorný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *