Polabský knižní veletrh

Letošní třináctý ročník Polabského knižního veletrhu, který se konal na výstavišti v Lysé nad Labem, byl překvapující nejen pro zúčastněné, ale i pro porotce letošní literární soutěže.

nile / Pixabay

Veletrh v Lysé nad Labem se konal o prvním zářijovém víkendu, tj. od pátku 9. do neděle 11. září 2016. Výstavní hala A2, ve které se akce konala, byla otevřena pro návštěvníky každý den od 9:00 do 17:00.

Právě letos se na Polabském knižním veletrhu představili nakladatelé, knižní distributoři, tiskárenské společnosti, prodejci CD, DVD a audioknih. Nechyběl ani doprovodný program, tedy autogramiády, besedy a hlavně – nové zajímavé knihy v podání předčítání autorů.

Nové knihy ale i očekávaná soutěž

Na každoročním veletrhu byly pro návštěvníky připravené nové knihy včetně jejich autorského čtení. Lidé si tak mohli prohlédnout a koupit knižní novinky vybrané z titulů oceněných soutěží Magnesia Litera, nominované na Nejkrásnější české knihy roku 2014 či knihy z nakladatelských soutěží. Kromě toho se konala i literární soutěž pro veřejnost, ve které se soutěžilo ve třech věkových kategorií – do 15 let, do 18 let a nad 18 let. Soutěž spočívala v napsání prozaického či básnického díla na téma Třináctka, ať už ji autoři pojali z jakékoliv pohledu.

Zklamaní porotci

V kategorii do 15 let a nad 18 let porotci udělili mnoho cen – a taky že měli z čeho vybírat. Na soutěž se přihlásilo 5 autorů do 15 let, 4 autoři do 18 let a úctyhodných 254 autorů nad 18 let v oboru próza. V oboru poezie se přihlásilo taktéž 5 autorů do 15 let, 3 autoři do 18 let a 22 autorů nad 18 let.

nile / Pixabay

Prozaická i básnická díla byla dle porotců opravdu pěkně zpracovaná, bohužel až na kategorii do 18 let. Zde byli porotci zklamaní, jelikož nemohli udělit nikomu ze soutěžících v této kategorii cenu kvůli špatné úrovni písemného projevu. Horší pro porotce bylo, že skoro všichni autoři byli absolventi gymnázií, na kterých by měla být úroveň projevu žáků mnohem vyšší.

Knihy s výraznými slevami

I když byli návštěvníci letošního Polabského knižního veletrhu zaraženi, že nikdo z kategorie do 18 let nedostal jedinou cenu, příjemně je překvapila cena nabízených knih. Ty byly prodávány s výraznou slevou, aby si kupující mohli dopředu pořídit dárek na Vánoce pro své blízké.

Doprovodný program

V pátek 9. 9. 2016 se kromě dvou promítání fotografií Milovické přírody představila Jitka Nováková se svou besedou na téma: Jak se rodí kniha, a to včetně aktivit pro děti. Další autorská čtení byla mimo jiné v podání Josefa Tykala a jeho výpravného románu Dech Atlantidy nebo originálního čtení včetně divadelního představení příběhu Trampoty pana Flíčka od M. Lancingera a M. Lancingerové. Tato čtení probíhala v různé hodiny všechny tři dny veletrhu.

V sobotu 10. 9. 2016 se na diváky těšili další autoři. Proběhlo například autorské čtení tajemných povídek Václava France „Dr. Hekyll a Mr. Hyde z Poděbrad“, dále předčítání z povídky šéfredaktorky časopisu Moje Psychologie Báry Šťastné, z knihy „Nechte psa doma“ Věry Noskové a dalších.

V neděli 11. 9. 2016 znovu předčítal Josef Tykal. Následně se návštěvníci a hlavně autoři těšili na vyhodnocení soutěže Polabského knižního veletrhu na téma Třináctka. To probíhalo formou půlhodinového projevu porotce, který se vyjádřil k autorům, jejich dílům a nakonec vyhlásil výherce a předal ceny. Zajímavým programem byla v tento den také beseda a autogramiáda bývalého prezidenta ČR Václava Klause společně s Jiřím Weiglem. Ti představili svou knihu s názvem Stěhování národů – Stručný manuál k pochopení současné migrační krize.

Letošní Polabský knižní veletrh se vydařil. Pokud jste na něm tento rok nebyli, určitě si udělejte čas příští rok. To budou další tituly, noví autoři a jejich besedy a hlavně pro pisálky – další literární soutěž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *