Knihy online, aneb knihy zdarma ke stažení

Všichni se rádi po celodenní práci či škole odreagujeme. Někdo pustí starosti z hlavy u televize, jiný u dobré počítačové hry. Jsou tu ale i tací, kteří čtou rádi a často. Knihu sebou tahají celý den v malé tašce, kam se už téměř nic jiného nevejde. Prostě jim nezáleží na velikosti knihy ani počtu stránek, to nejdůležitější je pro ně obsah.

Proč lidé neradi čtou

Oldiefan / Pixabay

Zapálení čtenáři se už určitě setkali s lidmi, kteří tvrdí, že nemají rádi čtení. Proč by ale někdo nerad četl? Knihy přece poskytují nové zážitky, nové informace, nová slova.

Možných důvodů je více. Zpravidla je na vině rodičovská výchova, kromě toho si ale mnozí, když byli menší, vybírali pouze úzké knihy – kdo by se chtěl tahat s velkými? O spoustu titulů tímto přišli a úzké knihy nemají dějem moc co nabídnout. Proto se jim čtení úzkých knížek znelíbilo také.

Naštěstí jsou tu knihy i v takové podobě, že je můžeme nosit s sebou bez ohledu na jejich velikost. Stačí chytrý telefon, který má v moderní době téměř každý, nebo čtečka knih a je vystaráno.

„Opravdová“ kniha nebo elektronická verze

xxolgaxx / Pixabay

Někdo chodí rád do knihovny a knihy si půjčuje, protože se svou čtecí rychlostí by se na knihách nedoplatil, jiný nedá dopustit na nové knihy a jejich specifickou vůni, obě skupiny však naráží na hranice možností stovky let staré technologie tisku na papír.

Vlivem technologického pokroku se v posledních letech objevila nová kategorie, tzv. e-booky neboli knihy v digitální formě, které si přečtete například na mobilním telefonu nebo na čtečce knih, které jsou k tomu přímo určené. Výhody jsou zřejmé: do tak malého zařízení vtěsnáte nejednu encyklopedii nebo tlustou knihu a můžete v nich vyhledávat stejně jako v dokumentech na počítači. Už žádné tahání těžkých knih, zběsilé hledání jednoho konkrétního pojmu a schovávání titulů před zvědavýma očima.

Odkazy na internetové stránky

422737 / Pixabay

Bohužel, přečíst si novou knihu na webu, která se nedávno vydala v knižní podobě, je nemožné, pokud autor nedá vyložený souhlas s publikováním knihy na internetu.

Naštěstí můžete na internetu číst zdarma knihy od těch autorů, kteří už jsou dlouho po smrti, nebo knihy, u kterých vypršela autorská práva. Zpravidla jde o historicky významnou literární tvorbu, která se často objevuje v povinné četbě na školách. Anebo takové knihy a povídky, které autoři sami na web nabídli.

Knihy bez autorských práv si můžete stáhnout například na http://www.databook.cz/e-knihy-zdarma. Zde najdete jak starší povinnou literaturu, tak o něco novější tituly.

Další stránkou, kde si můžete stáhnout knihy online zdarma, je http://www.ebookeater.cz/. Stačí se přihlásit, stáhnout knihu do elektronického zařízení a o zábavu při cestě do práce nebo do školy máte vystaráno.

Dalšími weby s online knihami jsou mimo jiné http://www.eknihovna.cz/eknihy-zdarma/ http://www.kosmas.cz/vyklad/43/e-knihy-zdarma/ a http://www.pdfknihy.maxzone.eu/.

V neposlední řadě existují i weby, na kterých najdete mimo povinnou literaturu a další knihy i povídky, které ještě nebyly vydány nebo jejichž vydání autoři nemají v plánu a píšou jen pro radost nebo zkouší experimentovat. Pokud i vy píšete, můžete nějakou povídku přidat a čekat na případné ohodnocení. Vyzkoušejte například web http://www.ctenizdarma.cz/povidky.html.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *