Alenka v říši divů

Kdo by neznal příběh, který stvořil matematik a logik Lewis Carroll. Příběh o dívce, která následovala bílého králíka. A tím se dostala do říše divů. Říše, kde vládnou kouzla a jedna podivnost větší než druhá.

Alenka si svoje příznivce získala po celém světě a dočkala se mnoha knižních, ale i filmových zpracování, z nichž se ne všechny drží přesné předlohy knihy. Ale i tak jsou dobré v tom, že nečtete (nesledujete) stále jedno a to samé. A já jsem se rozhodla ukázat vám několik z mnoha verzí, adaptací, které jsou k sehnání. Protože, ačkoliv je nových knih pořád mnoho, občas je fajn zabrousit i za klasikou. Nyní se podíváme jak na knižní, tak i filmové verze. Protože původ je v knize.

Clker-Free-Vector-Images / Pixabay

Alenka v říši divů- Lewis Carroll

Oficiální anotace: Alenka v říši divů je dílo anglického matematika a logika Lewise Carrolla, který ji údajně napsal pro malou holčičku Alici Liddellovou. Dílu se dostalo vědecké interpretace a bylo označeno za mimořádné. Sama hlavní postava, neustále ohromená Alenka v bezděčných reakcích na imaginativní svět plný podivuhodných věcí a událostí, Carrollův um logicky svázat absurdum světa v celé šíři a líčená přirozenost i znalost dětského chování, zaručili dílu světové uznání a přerod v klasiku. (databazeknih.cz)

Tato kniha je úplně první vydání příběhu a do hlavní dějové linie vás zavede nejspolehlivěji. Avšak já mám ráda i jiné verze.

Prawny / Pixabay

Alenka v říši divů- zkrácená verze pro menší a cizince

Tato kniha je zkrácenou verzí příběhu o Alence, a to z toho důvodu, aby ji mohli číst i menší děti nebo cizinci, kteří se učí česky. Proto kniha vyhovuje i jazykovým pravidlům pro skupinu B1, která je průměrná.

Alenka ve filmu

Alenčino filmové zpracování v režii Tima Burtona stojí také za shlédnutí. Najdete zde velké herecké hvězdy a s pomocí efektů a propracovanosti filmu se do příběhu zakoukáte ani nevíte jak.

Film má i druhé pokračování. A to s podtitulem Za zrcadlem. Tento film je těsné pokračování, ve kterém se Alenka snaží vrátit Klouboučníkovi jeho rodinu. A proto musí vyrazit za Otcem času. Ale nebyl by to správný příběh, kdyby šlo všechno hladce.

GusbellSStudio / Pixabay

Anita Grace Howard a její volné pokračování

Anotace ke knize: Alyssa slyší šepotání květin a hmyzu, je to dar, který připravil o rozum už její matku. Pocházejí totiž z rodiny Aleny Liddelové, lépe známé coby Alenky z Říše divů, skutečné inspirace Lewise Carrolla, podle níž stvořil svůj proslulý fantaskní svět.

Když se matčin stav zhorší, nemůže už Alyssa své dědictví dál popírat a zjistí, že na těch fantastických pohádkách, které zná z dětství, je víc pravdy, než by se mohlo zdát. Vydává se na útěk, který zavinila už kdysi dávno právě Alice. Trhlinou v zrcadle se dostane do Říše divů, jež je mnohem ponurejší, než jak ji zná z knížek a stáhne s sebou i svého nejlepšího kamaráda a tajnou lásku Zacha. Na druhé straně už na ně čeká podezřelý, ale svůdný Morpheus a provází je při jejich hledání. Ale dá se mu opravdu věřit?

Na této knize se mi líbí, že autorka nabrala potřebnou odvahu a pustila se do vlastního příběhu, který ale s tím Carrollovým souvisel. Kniha má navíc další díly, jelikož jde o triologii. Pokud máte rádi fantasy a nevadí vám zmodernění příběhu, kniha je to pravé pro vás. Navíc na ni v blízké době čekejte recenzi.

ArtsyBee / Pixabay

A to už by bylo asi vše. Knih je samozřejmě více. Ale tato zpracování jsou pro mě ty nejlepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *