Recenze: J. P. Delaney – Ta předemnou

Recenze: J. P. Delaney - Ta předemnou

Pokud máte rádi detektivní příběhy, tak si knihu Ta přede mnou musíte přečíst. Jedná se o příběhy dvou žen, které nežijí ve stejné době a jejich život jsou až děsivě podobné. Kniha je psána ve dvou dějových liniích. Každá hrdinka má svou kapitolu, která svým způsobem ovlivňuje kapitolu té druhé. Ve skutečnosti je to ale nepravděpodobné, protože jedna z nich je už mrtvá.

Recenze: J. P. Delaney - Ta předemnou

Stručný děj

Celkově je kniha rozdělena na dvě hlavní kapitoly. První kapitolou je “Tehdy” a ta vypráví příběh Emy, který se odehrává v minulosti. Ema žije se svým přítelem Simonem v bytě a jednoho dne zažijí tragickou událost. Někdo je přepadne a na Emu zaútočí s nožem. V tu chvíli začíná být Ema paranoidní a chce se přestěhovat. Požadavkem na nové bydlení je hlavně vysoká bezpečnost a levný nájem a to najdou v domě na Folgate Street. Dům je zaujme svou jednoduchostí a architektonickou precizností. Rozhodnou se tedy, že se do domu přestěhují a při podepisování smlouvy zjistí, že budou muset dodržovat několik desítek nesmyslných pravidel jako například  zákaz knih, ozdobných polštářů nebo fotek. Celý příběh Emy vyvrcholí tím, že zemře za nejasných okolností a její smrt je považována za shodu nešťastných náhod.

Recenze: J. P. Delaney - Ta předemnou

Druhou dějovou linií je příběh Jane, který vypráví kapitola “Teď”. Z názvu kapitoly je jasné, že se příběh odehrává v současnosti. Jane prošla, stejně jako Ema, tragickou událostí. Při porodu se její miminko narodilo mrtvé a Jane se rozhodne začít znovu, opět stejně jako Ema. V příběhu se znovu objevuje dům na Folgate Street, do kterého se Jane přestěhuje i přes jeho přísná pravidla. Pomalu začne zjišťovat, že v domě není něco v pořádku a dozví se, že je velice podobná předchozí nájemnici, která zde zahynula. Jane se začne o Emu zajímat a zjišťuje, že jejich životy jsou velmi podobné. Nechce věřit tomu, že Ema zemřela nešťastnou náhodou a začíná pátrat po veškerých okolnostech její smrti.

Důležitou postavou obou příběhů je architekt Edward, který vždy rozhoduje o tom, komu dům pronajme. Okouzlí obě dvě hlavní hrdinky a stává se velmi klíčovou postavou v jejich životech.

Podívejte se také na trailer:

Můj názor

Celkově je kniha velmi čtivá a střídání dějů Vás donutí přečíst ji na jeden dech. Všechny kapitoly končí otevřeně, takže zvědavost a napětí budete pociťovat po celou dobu čtení. Pokud jste četli knihu Dívka ve vlaku, tak poznáte, že Ta přede mnou je psaná velmi podobným stylem.

Oba příběhy hlavních hrdinek jsou napsané velmi poutavě a i když se odehrávají v jiných  časových liniích, tak občas budete mít pocit, že se vlastně propojují. Ve chvíli, kdy Jane začne zjišťovat informace o životě Emy, změníte na Emu názor. Jane ji prezentuje v trochu jiném světle než se Ema sama představovala ve svých kapitolách, takže je narušena celková věrohodnost prvního příběhu. Mě osobně velice zklamalo zakončení knihy. Po celou dobu čtení jste v napětí, jak příběh skončí a v závěru je úplně opomenutá gradace příběhu a celý konec je zakončen moc jednoduchým, rychlým a nepravděpodobným koncem.

Zajímají Vás všechna pravidla domu na Folgate Street 1 a chcete přesně vidět jak vypadá? Existují stránky, kde jsou podrobné informace a fotografie tohoto nádherného, ale zároveň děsivého domu.


Recenzent: Bc. Lenka Holubová

Zdroj fotografií: issuu.com, Knižní klub 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *