Vladimíra Šebová: INSOMNIE – Co kdybyste nikdy nemuseli spát?

Vladimíra Šebová: INSOMNIE

V březnu letošního roku se k nám dostal slovenský bestseller s názvem Insomnie. Kniha, jejíž autorkou je mladá spisovatelka Vladimíra Šebová.

Na této knize se mi velice líbí její rozpracované zákulisí. Mnoho bestsellerů se dočká knižního zpracování, někdy dokonce pokračovaní, vrcholem pak je pokud knihu zfilmují. Insomnie je však zcela jiná. Má vlastní webové stránky, ale i klub insomníků, což mě asi nejvíce zaujalo, už jen kvůli samotnému názvu. Na webových stránkách www.insomniadiary.com se mimo jiné dozvíte také o druhém díle Hypersomnia, která je však zatím jen k dostání na slovenském trhu. Přečíst si zde můžete také ukázky vybraných kapitol, to pro představu, o čem skutečně kniha je a zda vám spisovatelčin styl vyprávění sedne.

Úryvek z první kapitoly: 

….Z dálky za mými zády zaslechnu smích a křik jakési partičky. Blíží se ke mně asi deset mladých lidí, hlučí, smíchy se lámou v pase. Určitě jsou nalití nebo zhulení. Necítím sice alkohol ani trávu, ale kdo by se jinak takhle pozdě v noci bavil? A krom toho, i když není Halloween, všichni jsou v kostýmech. Jeden se převlékl za piráta, další tu straší coby hrabě Drákula, nějaká holka se zmítá v masce catwoman… Někteří lidé fakt neví, co se sebou.
Mrknou se doprava, doleva, vzápětí rychle přeběhnou silnici, přestože na semaforu pořád svítí červená. Vždy, když vidím takové lidi, ptám se sama sebe, co asi dělají se vším tím extra nasbíraným časem. Za dvě vteřiny naskočí zelená a já se klidným krokem vydám přes silnici….

celá kapitola zde…

Vladimíra Šebová: INSOMNIE

Kniha, tedy paperback, má 340 stran poutavého čtení. I když se to možná na první pohled nezdá, celý příběh je psán trochu větším písmem, než na které jsem zvyklá a tak se není čemu divit, že mi na konci knihy přišel děj poněkud krátký. Začetla jsem se do něj natolik, že jsem se nedokázala odtrhnout ani na minutu.

Děj zasazený do Londýnského prostředí, jehož hlavní hrdinkou je mladá spisovatelka Sára Nickson mě zaujal už v prvním odstavci.

Půlnoc. Ležím nahá v obrovské posteli a přes tělo mám přehozenu něčí ruku. Jmenuje se John? Josh? Tak nějak. Pomalu odfukuje po výkonu, který rozhodně nebyl tak skvělý, jak jsem očekávala. A jak bych si zrovna dnes zasloužila.
Pátá vydaná kniha za letošní rok a čtrnáctá v pořadí. Konečně se o mě začala zajímat média. Vydavatel ve mně vidí pohádkovou slepici, co mu pravidelně snáší zlatá vejce, zatímco já si užívám akorát tak zbytky oškubaného peří. Na mém dnešním křtu se usmíval tak zeširoka, až jsem se bála, jestli mě radostí nesežere. Jenže z čeho by pak dětem financoval školy, hm?

Mladá autorka dětské literatury na první pohled vypadá jako vyrovnaná, pracovitá žena, no jak už to tak ve většině případů bývá, opak je zde pravdou. Její okolí vůbec netuší, že je Sára Insomničkou. Spánek? Tak ten Sára skutečně nepotřebuje.

Vladimíra Šebová: INSOMNIE

Možná to zní jak super schopnost, jenže v knize Sára popisuje tu pravou stránku svého osudu. Dochází tak k nečekaným zápletkám a ještě nečekanějším vyvrcholením. Nechybí zde ani romantický podtext,  kdy se Sára potkává s Bartonem, i hrdinčina nezodpovědná povaha, časté změny nálad a chuť si Insomnii pořádně užít i s dalšími insomníky, které Sára v průběhu děje pozná. S tím však souvisí také její touha po odhalení všech výhod i nástrah insomnie. Když se dostane příběh do této části, možná stejně jako já začnete hltat jedno slovo za druhým. Nedočkavě jsem přetáčela jednu stránku za druhou jen abych se dočetla, jak to bude dál.

To na knihách miluji, když mě zcela pohltí a nedovolí mi odtrhnout se od nich. Rušilo mě snad jediné a to zbytečné popisy nevýznamných osob, především popis jejich oblečení. No v určitých časových úsecích skutečně nepotřebuji vědět, kdo má co na sobě, ale jak se příběh dál vyvíjí. Chápu, že se nás tak autorka snaží trochu napínat a představit nám svět okolo Sáry z jejího pohledu.

Snažím se žít normální život, věřte mi. Přes den mi to jde. Rozdávám úsměvy, podpisy a smlouvy na nové knihy. Jakmile ale všichni odejdou do světa, ve kterém pro mě není místo, musím si najít nějakou zábavu… Pětadvacet let bez spánku. Umíte si to představit? Co byste dělali s veškerým tím časem vy?
Nedávno jsem zjistila, že nejsem jediná. Potkala jsem lidi, kteří také nespí – insomniky. Přijali mě do svého tajného klubu. Jedinou podmínkou je, že o insomnii musím mlčet.
Něco ale není v pořádku. Někdo mě sleduje. Je to kvůli insomnii? Nebo už nadešel můj čas, jak mi kdysi předpověděli?
Půjdete se mnou?
Sára Nicksonová je mladá londýnská spisovatelka, která trpí totální insomnií – nikdy nespí. Zatímco její kariéra stoupá, v osobním životě se jí nedaří. Všechno se změní, když se jí někdo pokusí ublížit a ona je nucena vyhledat cizince, jehož měsíce sleduje. Ten jí prozradí něco, co její dosavadní život navždy změní. Kniha Insomnie je sci-fi určené pro mladé dospělé a je to první část trilogie.

Samé překvapení, zauzlení i nečekané děje. Kniha je podle mě jedna z těch, které když začnete číst, tak přestat můžete až u poslední věty. Miluji tyhle knihy, i když není zrovna nic příjemného číst knihu až do pozdních ranních hodin a druhý den jít do školy na zkoušku. Ale i takové dny knihomola jsou.

Jedná se o skutečně originální příběh s romantickým nádechem, prvky nadpřirozena a místy vtipnými pasážemi. Nicméně zarazilo mě, když ke mě hlavní hrdinka promlouvala.

Upřímně, dosud jsem nepotkala nikoho, kvůli komu bych byla ochotná zahodit obavy, postavit se oběma nohama, celou vahou těla i svého břemena na nebezpečně křehkou krustu. Ale… vy se mi líbíte. Nasloucháte mi. Možná vám  o sobě povím i víc. Teda, jen pokud budete chtít.

No byla bych raději, kdyby příběh plynul sám, bez nějakých otázek na čtenáře. Je to pro mě přirozenější a více se tak mohu ponořit do samotného  děje. 

K napsání příběhu o insomnii vedla autorku její zvědavost. Zajímaly ji otázky, jako například jaké by to bylo, kdybychom nepřišli o 25 roků života, které v průměru člověk prospí. Nebo co bychom dělali celou noc, kdybychom nespali? Bylo by to prokletí nebo dar? Stejně jako autorku, tak i mě občas zaujmou takové zvláštní otázky, hlodají ve mě a hlodají, dokud na nich nenajdu odpověď. Autorka měla to štěstí a našla je ve své knize INSOMNIE.

Vladimíra Šebová: INSOMNIE

V detstve sa ma pýtali, čím chcem byť, “keď budem veľká”. A ja som nevedela. A tak som skúšala mnohé. Neviem, či už “som veľká”, ale viem, čo ma baví – písanie.

Už počas základnej školy som napísala niekoľko krátkych hier, moja záľuba v knihách sa prehĺbila na vysokej škole, kde som študovala Anglický jazyk a literatúru a Nemecký jazyk a literatúru. Začala som písať články o osobnostnom rozvoji, motivácii a zdraví, dva roky som bola šéfredaktorkou časopisu o osobnom rozvoji a viedla som niekoľko projektov v tejto oblasti. Postupom času som sa prepracovala k písaniu fikcie, ktorej sa teraz venujem naplno. V roku 2016 mi vyšla kniha Insomnia, prvá časť trilógie. V roku 2017 ju nasledovalo vydanie pokračovania pod názvom Hypersomnia.

Písanie je osamelá práca, ale nemusíte na to byť sami.

Viem, aké to je, dokončiť poviedku a nemať ju komu dať prečítať. Aké to je vyhľadávať si všetky potrebné informácie na zahraničných weboch. Nie je to taká zábava… Sama som si pri písaní prešla mnohými zisteniami a veľa z nich fungovalo metódou pokus-omyl.

A ja o tom píšem. Tu, na blogu.

Prajem vám krásne čítanie. 🙂

zdroj: www.vladimirasebova.com

Samotný děj je velmi napínavý a jak už z recenze vyplývá, mohu knihu jedině doporučit. Jestli přemýšlíte nad vhodným vánočním dárkem pro milovníky knih, případně hledáte knihu na sváteční večery doporučuji sáhnout po Insomnii od Vladimíry Šebové.

Vidět také můžeme trailer ke knize, který je dle mého skromného názoru velice vydařený.

Moc se těším, až přijde na český trh také její pokračování s názvem HYPERSOMNIA.

Kniha byla poskytnuta k recenzování internetovým knihkupectvím MEGAKNIHY, které nabízí mnoho krásných a levných knížek. Ať už se jedná o odbornou literaturu, prózu či nejnovější bestsellery. Najdete zde vše, co vaše knihomolské jazýčky hledají. Velice se mi u nich také líbí dárečky, které ke každé objednávce zasílají. Zpravidla se jedná o krásně ilustrovanou záložku a k tomu nějaké DVD, které je však pouze od pěti kusů. Teď před Vánoci však na vás čekají také slevové poukazy na předplatné oblíbených časopisů. Tak se mrkněte na jejich nabídku. Ať už dnešní zrecenzovanou knihu nebo jiné. V knihkupectví MEGAKNIHY naleznete vše!

2 Replies to “Vladimíra Šebová: INSOMNIE – Co kdybyste nikdy nemuseli spát?

  1. O knihe som už počula, ale ešte som nemala možnosť si ju prečítať. Rada by som to však zmenila, preotže ma zaujal námet a ako môžem posúdiť aj z tvojej recenzie, kniha rozhodne stojí za to 🙂

    1. Ahoj Casion, děkuji za Tvůj milý komentář 🙂 Kniha určitě stojí za přečtení, je to dobrá oddechovka na vánoční svátky a myslím si, že i příběh se Ti bude velice líbit. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *