Tajemství Boženy Němcové

Její jméno zná snad každý z nás a její díla jsou nesmrtelná. Každý jistě slyšel o jejím velkolepém díle Babička či zná pohádku O perníkové chaloupce. Božena je také zakladatelka novodobé české prózy. Její narození, život i smrt je však pro mnohé stále záhadou.

Život Boženy Němcové

Božena Němcová se údajně narodila počátkem roku 1820 ve Vídni jako Barbora Novotná. Tentýž rok přijela vévodkyně Kateřina Zaháňská do Čech na své panství v Ratibořicích u Náchoda. Následovali ji její služebníci kočí Johann a pradlena Terezie, kteří přišli s holčičkou. Na panství slíbili vévodkyni věrnost a poté spolu uzavřeli sňatek (manželé Panklovi). Malá Barunka přebrala jejich jméno. Její předčasná vyspělost navádí k pochybnostem o roku narození. Ve kterém roce se přesně Božena narodila, zůstává tajemstvím. Buď byla Němcová opravdu zázračným dítětem, které ve svých 4 letech zvládalo chodit 10 km denně do školy a nebo měla být do roku 1820 utajena…

Existuje hypotéza tvrdící, že je Bára nemanželskou dcerou vévodkyně nebo spíše její mladší sestry Dorothey von Biron. Svědčí o tom ne jen velká vzhledová podobnost, ale také velmi vřelý vztah mezi vévodkyní a Barunkou. K dalším hádankám patří i fakt, že měla Němcová soukromého učitele, což bylo pravidlem jen v urozených rodinách. Této výhody se z šesti sourozenců dostalo pouze ji. Dalšímu vzdělání a získání dobrých mravů se jí dostalo na zámku ve Chvalkovicích, kam ji pozvala v. Zaháňská.

Tragická smrt Boženy Němcové

Největším vzorem byla pro Boženu její 55 letá babička Marie Magdaléna Novotná. V dospělosti si svou babičku velmi zidealizovala a díly její knize ji dala věčný život.

Roku 1837 byla Božena provdána za Josefa Němce komisaře finanční stráže. Sňatek byl rodiči předem domluvený. Josef byl velmi často pracovně překládán a tak se hodně stěhovali. Manželství šťastné nebylo. Rok po svatbě se manželům narodil první syn Hynek v Josefově. Zanedlouho se roku 1839 v Litomyšli narodil druhý syn Karel. Němcová se začala zajímat o češtinu, číst české knihy a přátelit se s českými spisovateli. V Polné roku 1841 se jim narodila dcera Theodora a roku 1842 v Praze se předčasně narodil syn Jaroslav. Němcová po posledním porodu těžce onemocněla a nemohla mít už žádné další děti. Toto onemocnění se později rozvinulo v rakovinu.

Jak se Božena Němcová dostala k psaní

Poprvé začala Němcová publikovat pod dohledem V. B. Nebeského a K. J. Erbena do časopisu Květy. Božena se stala členkou Českomoravského bratrstva. Roku 1853 zemřel syn Hynek na tuberkulózu. Začala se sbližovat s májovci. Němcová měla během svého života prožila několik mimomanželským milostných poměrů.

Hádky v manželství se neustále zvětšovali až se Božena stávala obětí domácího násilí. Němec poté požádal o rozvod. Vrátila se do Litomyšle a psala pro nakladatele Augustu. V této době již byla vážně nemocná a byla tak donucena vrátit se zpátky do Prahy k manželovi. První vydání Babičky dostala den před svou smrtí. Zemřela 21. 1. 1862 na tuberkulózu.

Svůj život prožila v chudobě a mnohdy i ve hladu. Její život nebyl lehký. Božena byla silnou a nezlomnou ženou, která díky svým knihám žije dodnes.

Božena Němcová řekla: „Usmívej se na toho, kdo ti nejvíc ublížil, aby neviděl, jak moc tě to bolí.“

Autorka: Zdenka K.

Zdroj fotografií: https://leporelo.info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *