Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Ráda bych vám představila velmi zajímavou knížku, která byla také zfilmována. V tomto článku se mimo jiné dozvíte základní informace a postřehy a dojmy z knížky i filmového zpracování. Sháníte tip na knížku nebo film, pak čtěte dále a třeba vás právě tento příběh zaujme!

Základní informace o knize:recenze knihy

Název knížky: Sirotčinec slečny Peregrinové
Originální název: Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children
Autor: Ransom Riggs
Žánr: horor, sci-fi, fantasy
Počet stran: +/- 350
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Jota

Kniha má již další 2 pokračování (Podivné město, Knihovna duší).

O čem kniha povídá

Jedná se o román s prvky hororu a fantasy. Hlavním hrdinou je Jacob (16 let), který když uvidí umírat svého dědečka, ke kterému vzhlíží, utíká z Ameriky na vzdálený ostrov u břehů Walesu. Tam nachází starý a ztrouchnivělý sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, na kterém trávil jeho děda druhou světovou válku, když jako Žid utekl z Polska před nacisty. Od dědečka dostal pár šifer, jak rozluštit tajemství. Postupně zjišťuje nové a nové informace, které jej přivádějí na myšlenku, že děti pobývající v tomto sirotčinci byly pravděpodobně nebezpečné pro okolí a jsou možná ještě stále někde naživu a nemají se zrovna dobře… Zachrání je?

recenze knihyRecenze knihy z mého úhlu pohledu

Celou knížkou se vám promítají také černobílé fotografie, které samotné knize dodávají ten správný hororový nádech a strašidelnou atmosféru. Tato kniha dle mého názoru není nijak věkově omezená. Počtou si jak děti, tak teenageři, ale i dospělí. Jedná se o knihu s poutavým příběhem, která tě nenechá spát, dokud ji nedočteš. Je plná dobrodružství a tajemství, na která se budeš těšit, až je příběh odhalí. Ačkoliv mezi žánry této knížky patří horor, tak to rozhodně není knížka, před kterou byste se měli schovávat pod peřinou, spíše taková pohádka. Je čtivá, nijak náročná. Není to kniha, u které budete v klidu číst a relaxovat, tady budete napjati analyzovat každou stránku a nedočkavě čekat, co se stane dál.

Kniha vs. film

Ačkoliv myšlenka a pointa knihy zůstává, film v sobě nese řadu odlišností. Přestože ten, kdo knihu četl, se z počátku nemusí orientovat se slovy, že jsou tam velké změny jak v prostředí, tak v čase. Časem tento fakt přestanete vnímat a plně si užívat film, který je sám o sobě velmi kvalitně a poutavě zpracovaný. Film režíroval Tim Burton a dokázal to, co se knize nepovedlo – každému divákovi nahnal strach.

8 Replies to “Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

 1. Osobně se mi kniha líbila. Moc hororově nepůsobila, spíše šlo o fantasy. Film jsem viděl a líbil se mi. Navíc v něm hraje má oblíbená herečka Eva Green.
  Spousta čtenářů nechápe, že filmy jsou natáčeny na námět knihy, nikoliv podle knihy. Alespoň to tak poslední dobou bývá.

  1. Děkuji za milý komentář Martine, ano mnoho čtenářů si myslí, že když si pustí film, bude to věrná kopie knihy. Kdyby to však mělo být na chlup stejné, nebyl by to pár hodinový film, ale téměř seriál. 🙂

   1. Ale presne o to čitateľom ide! Vidieť všetko do detailov a myslím, že skalní fanúšikovia akejkoľvek knihy/série kníh sa zhodnú, že by sme privítali detailné vyobrazenie knihy, aj keby malo trvať dva dni.
    Vo filmoch si režiséri alebo scenáristi, nech to robí ktokoľvek, bude sa mi zodpovedať, urobia čo chcú a často tieto zmeny ani len nedávajú zmysel.
    Viď výmena schopností v tomto filme alebo napríklad zmena farby vlasov, alebo jednoduchý – ľahko splniteľný – detail, ktorý však fanúšikov určite nepoteší.

 2. Knížka se mi docela líbila, i když jsem čekala trochu víc hororových prvků. Ty fotky byly třeba docela děsivé. 😀 Film mě ale zklamal. Podle mého z toho udělal už úplnou pohádku a hlavně to díky stylu Burtova nebylo nic novéhéo, protože on má ty filmy na jedno brdo. :/

 3. Film se mi líbil. Knížky možná začínají jinak, ale mají naprosto jiný příběh. Obecně dost nepobírám psychotičnost Jacobových rodičů, a Peregrinová je v knížce taky naprosto jiný člověk (nic se nedá dělat; v knížce jí je víc let a ve filmu ji hraje mladší žena) .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *