Ladislav Zibura – tak trochu jiný cestovatel

Úvodní foto: Ladilav Zibura.

Lidská touha poznávat neznámé vedla k tomu, že cestopisy začaly vznikat již ve starověku. Nyní to ale vypadá, že přichází docela jiný fenomén. Ladislav Zibura je toho důkazem, jeho publikace totiž neobsahují žádné soustředěné informace o památkách či o historii dané země.

O čem tedy tyto cestopisy vlastně jsou? A proč je Ladislav Zibura tak populární?

Klíčovým slovem výprav tohoto mladíka jsou lidé. Cestuje za nimi přes půl světa, jen aby měl možnost poznat, jak žijí a přespat u nich v obýváku. Navíc si předem nezjišťuje skoro nic o zemi, do které míří, což je, spolu s faktem, že všude chodí pěšky, základem jeho dobrodružství.

40 dní pěšky do Jeruzaléma – Ladislav Zibura

Rok vydání: 2015

Počet stran: 240

Nakladatelství: BizBooks

Obálka a ilustrace: Pavel Ševčík, Eva Šlosarová

Jedním z největších plusů knih je bezesporu humor. Zibura si nebere servítky a dělá si legraci ze všeho a ze všech, sebe nevyjímaje. S humorem se staví i ke svým typickým středoevropským předsudkům, které však v průběhu cest pomalu odbourává. Jeho knihy jsou díky tomu autentické a dají se číst s lehkostí, která jiným cestopisům schází.

Knihy Ladislava Zibury. Foto: P. Stenzelová.
Knihy Ladislava Zibury. Foto: P. Stenzelová.

Nedozvíte se nic o starověkých chrámech ani o nejkrásnějších skalních útvarech. Zato vám však tento mladý student podá necenzurované svědectví o tom, co všechno se dá zažít, když putujete bez mapy napříč zemí, o které vlastně nic moc nevíte. Nechybí pot a špína, puchýře, žízeň a hlad… Hlavně se však naučíte něco o tom, jak se žije mimo Českou republiku a možná zbouráte nějaké ty předsudky o cizincích.

Chcete-li se o Ladislavu Ziburovi dozvědět více, vězte, že kromě knih si můžete pořídit i lístek na jednu z jeho projekcí.

Když se tento Českobudějovický rodák vrátil z jedné ze svých prvních cest, rozhodl se pro několik kamarádů uspořádat promítání fotografií. Vytvořil událost na Facebooku, aby poznal, zda má zamluvit jeden či dva stoly, zájem však projevilo více než 2 000 lidí. Od té doby proto objíždí republiku a vypráví o tom, co vše se dá na tak dlouhé pěší túře zažít

Knihy Ladislava Zibury. Foto: P. Stenzelová.
Knihy Ladislava Zibury. Foto: P. Stenzelová.

Pěšky mezi buddhisty a komunisty – Ladislav Zibura

Rok vydání: 2016

Počet stran: 298

Nakladatelství: BizBooks

Obálka a ilustrace: Čtyřruký ilustrátor Tomski&Polanski

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *