Knihovny…. Známe je? Znáte je?

Víte, jak vypadá knihovna? Spoustu knížek okolo, vysoké police až skoro ke stropu. Knížky od A až do Z. Od červené knihovny až po sci-fi. Kolem Vás je ticho a klid. …. Krásný místo pro milovníky knih.

Jenže jak to doopravdy s takovými místy je. Existují ještě? Jsou lidem přístupná? Nebo už je nadobro vyšouply ze světa moderní technologie a pohodlí domova?

Odpověď zní takto. Knihovny existují a jsou přístupné lidem. Jenže málokdo je přístupný takovým místům. Málokdo jde do té knihovny, do toho klidu a vypůjčí si knihu. Dnes už to není tak běžné a známé. Dnes už se vše řeší z pohodlí domova. Objednáme si knížky přímo domů, nebo si je pořídíme i do chytrých telefonů. Je to prosté. Chci knížku koupím si ji. Najdu jí na internetu, objednám ji přes internet, dovezou mi jí až pod nos a já se jen zabalím do deky a čtu. Ale knížka možná stojí za prd a já si řeknu, že to jsou vyhozené peníze. Opravdu prosté. ….

Unsplash / Pixabay

Ale je to spíše takový paradox, utratit peníze za knížku, a přitom jí můžu mít půjčenou téměř zadarmo z knihovny. Domů si jí pod nos sice donesu sama, ale nebude mě bavit, tak jí dám zpátky tam, kde jsem jí vzala.  Řeknu si, že mě se sice moc nelíbila, ale někomu může připadat ta knížka velmi zajímavá. Není to lepší, než ji mít zastrčenou mezi dalšími nezajímavými knížkami a zabírat jimi místo ve skříni? Co s tou knížkou bude dál? Buď ji prodáme, nebo bude stále schovaná ve skříni. A, nebo ji dáme jako dárek někomu, koho stejně nemáme rádi, ale všimli jsme si, že oslavenec je vášnivý čtenář a bude mít určitě radost. Primitivní dar, pro primitivního člověka.  A, nebo taky ne… Třeba i oslavenci se líbit nebude a knížka bude klidně cestovat dál. A nakonec skončí stejně v té knihovně.

I když je to celkem paradox, tak si to stejně nikdo neuvědomuje a o to báječné místo jménem knihovna, už se skoro ani neříká, natož aby se tam chodilo.

PactoVisual / Pixabay

I když už knihovny nejsou takový trend, stejně takové místo existuje a dokonce je i vylepšené. Existují i knihovny a hotely v jednom. Zaplatíte si svoje místo jako v hotelu a v ceně jsou i knížky k přečtení. Takzvaný knižní hotel. Zajímavý návrh, hned by tam každý chtěl být. Když pomineme to, že si zaplatíme několik hodin s knížkou mezi dalšími knížkami, tak je to stejné jako obyčejná knihovna.

Tak proč je na zaplaceném místě stále plně obsazeno a na místě, kde se platí ročně nějaká směšná částka je prázdno??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *