RECENZE: Tetování krví – Začátek cesty

Rosamunda Zaknihovaný je malý kluk, nalezenec, jehož domovem se stal Ctihodný námořní útulek madam Opery pro osiřelé hochy a dívky. Svět, ve kterém chlapec žije, není ani přívětivý, ani bezpečný. Již po mnoho desetiletí totiž za kamennými hradbami měst a pevností probíhá zuřivý boj na život a na smrt mezi příšerami a lidmi. Za každou skolenou příšeru se člověku dostane pocty v podobě tetování její krví.

Rosamunda, jemuž dívčí podoba jména přináší úšklebky některých dospělých i posměch vrstevníků, uniká v nepříznivé atmosféře do sešitových povídek plných námořníků, příšer a jejich udatných lovců, teratologů, a sní o životě ocťáka nebo třeba příšerobijce. Tajně touží i po tetování krví příšery, stejném, jako má jeho oblíbený vychovatel pan Fransitart. Jaké je jeho zklamání, když si jej vyhlédne agent lampářů! Přesto, že udržovat světlo v lucernách, osázených kolem cest v pustině plné krvelačných vrypounů a bahňáků a dalších příšer, je pro Císařství velmi důležité a zodpovědné, vyhlídka na život s lamperkou Rosamundu příliš netěší.

Po dojemném loučení s milovanými vychovateli Fransitartem, Křampalínem a Verlínou se hoch vydává na vzdálenou Železnou baštu, základnu lampářů. Rosamundovo počáteční zklamání se velice rychle mění v boj o holý život, když v přístavu nevědomky nastoupí na špatnou loď…

Začátek cesty – ve druhém českém vydání zvaný Nalezenec – je prvním dílem trilogie Tetování krví. Příběh se čte lehce, i když styl vyprávění se místy jeví až jako dětsky naivní. Bezpochyby k tomu dochází proto, že knihy jsou psány v er-formě z pohledu hlavního hrdiny. Důkladný popis toho, co Rosamunda vidí a vnímá, může působit zdlouhavě a nudně, mně osobně ale chtě nechtě vtáhl hlouběji do fantazie a ohromil mě krásou měst i tvrdostí světa za jejich hradbami. Knize nechybí napětí, emoce, magie, situace nečekané i očekávané a osobně jsem si během četby zamilovala mnoho postav.

Jelikož je autor David M. Cornish také vynikajícím ilustrátorem, nachází se v knize mnoho působivých kreseb postav i mapa Polokontinentu, které příběh pěkně doplňují. Jako menší mínus vnímám, že se obrázky postav objevují až několik stran po jejich uvedení do dějové linky, a tím narušují kontinuitu díla.

Přestože je kniha označena „Young Adult“, dokáže zaujmout i dospělého. Pokud toužíte po oddechové četbě, při které se může sejít celá rodina, tuto knihu vřele doporučuji.

Příští týden se můžete těšit na recenzi druhého dílu trilogie, zvaného Lampáři.

Autorka: Mija

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *