Markus Zusak
Autor knihy se narodil v Sydney, jako nejmladší ze čtyř dětí. Navštěvoval střední školu v Engadinu, kam se později vrátil jako učitel angličtiny. Osud Zusakovy matky autora inspiroval pro napsání jeho bestselleru Zlodějka knih. Klíčové momenty zachycuje v knize skromně a upřímně, a proto se i čtenář dokáže propojit s postavami a situací.
Stručné nastínění děje
Poutavý příběh popisuje nečekaná postava – Smrt. Ta se svým vyprávěním dostane až k desetileté dívce Liesel a jejímu nelehkému údělu v životě. Liesel se setkává se smrtí a to konkrétně své matky a následně svého malého bratříčka. Na pohřbu bratra ukradne knihu s názvem Hrobařova rukověť. Následně se přes chmurné okamžiky dostává do války postiženého německého města Molching, kde se jí ujmou pěstounští rodiče. Dívka má štěstí, protože je svými rysy a světlými vlasy podobná ideálu árijské rasy, ale ve škole je šikanována spolužáky i učiteli. Lieselin největší problém je, že neumí číst čtení, přestože se neustále snaží odhalit příběh v ukradené knize. Jednou její knihu najde pěstounský otec a rozhodne se dívce každý den věnovat a naučit ji číst. Liesel je z toho nadšená, a tak začne shánět (krást) další knihy. Život ve válce je těžký, ale plyne stereotypně dál, až se jednoho dne objeví v Lieselině životě něco nového – zubožený žid Max prchající před nacistickými vojáky ležící na prahu jejich domu…
Zhodnocení
Od první stránky je příběh poutavý, zvláště díky neobvyklému vypravěči a jedinečnému stylu. Kniha je jakýmsi pohledem na smrt a zároveň život různých lidí. Ukazuje laskavost a dobrotu Liesel, stejně jako zlo a bezpráví války a vojáků. Není divu, že se kniha dostala mezi bestsellery. Přestože autor válku nezažil, vyprávění postavil na vzpomínkách matky a přenesl je vhodným způsobem do děje. Proto u knihy brečíte, smějete se i nadáváte na nepříjemné situace hlavních i vedlejších postav. Zlodějka knih se čte dobře od začátku až do konce. Proto ji rozhodně doporučuji.
zdroj obrázku: http://neoluxor.cz/beletrie/zlodejka-knih–205154/