I když by měly knihy být přirozenou součástí našich životů, ne každý po nich ve volném čase sáhne. Bohužel o to ochuzuje i svoje děti, protože při výchově raději svolí k puštění pohádek v televizi, což je samozřejmě mnohem jednodušší a pohodlnější, ale své dítě tím připraví o mnoho hodin stráveného času kvalitní zábavou. Možná by se mnozí z vás až divili, co všechno může četba v raném věku ovlivnit.
Čím dříve, tím lépe!
Čím dříve se čtením začnete, tím lépe pro vás i vaše dítě. Naopak když začnete až ve školních letech, nesmíte se divit, že se nedočkáte očekávaného obdivu a nadšení. Dosud jim to nikdo neukázal a bude dlouho trvat, než přimknou.
Po prvních leporelech můžete sáhnout již v kojeneckém období. Nečekejte ale, že u této, a vlastně ani u žádné jiné, činnosti dítě vydrží dlouhou dobu, ale není od věci ho tomu učit. Tak jako jsou důležité jiné hračky, například kostky rozvíjející motorické dovednosti, jsou i knihy důležité pro rozvoj sociálních dovedností, empatie a nepochybně i verbálních schopností. Mimo to napomáhá čtení posilovat vzájemné pouto mezi dítětem a rodičem a večerní čtení před spaním s tatínkem, který s dítětem netráví tolik času, se může stát jedním z nejoblíbenějších rituálů.
A co tedy našim dětem čtení přinese?
S nástupem do školních lavic učitelé poměrně snadno a rychle zjistí, které dítě je na knihy zvyklé, a které se s nimi setkává prakticky až nyní. Děti, se kterými si rodiče pravidelně čtou, po nástupu do školy lépe prospívají, snadněji se učí – učebnice pro ně nejsou velkou neznámou. Vynikají v mnoha předmětech, jmenovitě například v českém jazyce, kde perfektně ovládají gramatiku, matematice a v dalších předmětech, kde je zapotřebí logického myšlení. Mají již rozvinutou schopnost abstraktního myšlení, dokáží předem pochopit důsledek svého jednání, apod.
Při samotném čtení dítě posiluje schopnost soustředění se, protože chce vědět, co rodič zrovna čte, co je to zvláštní obrázek, či neznámé zvíře. Knihy se stávají prostředkem, díky kterému jsme schopni dítě nenásilnou, hravou formou naučit prakticky všechno, co nás napadne. Šíře dětských znalostí a dovedností, je potom nepopsatelně obsáhlejší oproti dítěti, který s knihami příliš zkušeností nemá.
Pravidelné čtení s dětmi procvičuje jejich mozek. Jsou schopné si zapamatovat obrázek v konkrétní knize na přesném místě, dokonce nabyté vědomosti aplikovat v běžném životě.
Pokud v dítěti lásku ke knihám udržíte, můžete si být jistí, že v dospělosti bude tuto činnost považovat za jednu z nejoblíbenějších forem relaxace!
Tipy na knihy pod stromeček
Ráda bych uvedla obsáhlejší článek, ve kterém bych zahrnula tipy pro děti všech věkových kategorií, ale bohužel bych nemohla vycházet z vlastní zkušenosti. Proto, že mám doma dvouletého knihomola, rozhodla jsem se podělit se s vámi o jeho naprosto nejoblíbenější knihy, které dozajista nadchnou i ostatní děti.
1. A. Suessová – Co se děje v říši pohádek
Tato desetistránková kniha nabízí řadu poutavých ilustrací s mnohými detaily, které vás zavedou do říše pohádek. Zvláštností je, že v knize není vůbec žádný text, i tak zde nalezneme mnoho více, či méně známých pohádek. Přesněji ilustrací, které máte za úkol nalézt.
Oceňuji zejména fakt, že ji využijete opravdu dlouhou dobu. Z počátku pro popisování obrázků, později dítě samo výjevy hledá a nakonec i samotné hledání pohádek, které se podle popisu na každé stránce mají v ilustracích objevovat.
2. S. Bézuelová – Obrázková encyklopedie Larousse: Na farmě & Zvířátka
Dětské encyklopedie Larousse jsou určeny starším dětem od čtyř let, ale z vlastní zkušenosti vím, že zaujmou mnohem dříve. Každá strana je bohatě ilustrována doplněny poučnými texty – základními informacemi o zvířatech, o dění na farmě, atp.
Osobně mě zaujala spíše první ze jmenovaných. Ilustrace je mnohem působivější, přirozenější a děti bez problémů poznají, co na obrázku je. V druhé knize připomínají některé obrázky spíše karikatury, a tak jsou matoucí i pro dospělého.
3. V. Vopičková – Velká kniha říkadel
Soubor mnoha známých i téměř zapomenutých říkadel a písniček doplněný jednoduchými kresbami zaujme každé dítě. Co víc dodat? 🙂
4. Mini série knih „Říkejte si a cvičte“ – Kutálí se ze dvora & Žába leze po žebříku
Každá z uvedených knih obsahuje 12 jednoduchých říkadel včetně popisu cviků, které mají být v určitých částech prováděny. Jsou pro děti snadno zapamatovatelné i proveditelné a pobaví nejenom děti, ale i rodiče!
5. Z. Miller, J. Žáček, M. Kratochvíl – Krtek a jeho svět
Krteček je českou klasikou a jen stěží najdete někoho, kdo by v dětství tuto oblíbenou postavičku nezbožňoval. Nová kniha Krtek a jeho svět je rozdělena do deseti tematických částí, které pomocí jednoduchých říkadel a ilustrací osvětlují dětem vše od barev a protikladů, až například k počítání.