DROGY – PROČ JE LIDÉ BEROU? ZAJÍMAVÉ FILMY A KNIHY

Drogy, jsou tu s námi již od prvních civilizací, mění stav člověka, někdy mohou být škodlivými jedy, někdy léky.  Dají se zneužít a na většině si je možno vybudovat závislost.

Proč lidé berou drogy?

smoking-1418483_1920

Motivy mohou být různé, častým bývá zvědavost, chuť vyzkoušet něco nového, získat nové pocity, kreativitu, nebo pouze jen zábava. Uchýlení k drogám bývá častým „řešením“ vlastních problémů při těžkých životních obdobích, kdy si osoba neví rady, a proto hledá útěk z reality. S návykovými látkami někdy lidé začnou příčinou sociálního nátlaku, jedinec chce zapadnout do party, cítit se být její součástí, nebo ze strachu, že ho ostatní zavrhnou, když nebude jednat jako oni.

Jak probíhá závislost na droze?

Závislost se dělí na fyzickou a psychickou a má 5 fází. Při psychické závislosti dochází ke ztrátě motivace k jiným činnostem a nutkání opakovaného užití drogy, při fyzické závislosti se droga stává součástí těla a organismus bez ní nemůže fungovat. Fáze začínají experimentální, která je doprovázena novými pocity, nadšením a seznamováním se s většinou pozitivními účinky drogy, pokračuje sociálním užívání neboli víkendovým braním, při čemž má jedinec pocit kontroly nad drogou, ale už se dostavují první konflikty s rodinou nebo přáteli a často dochází ke změně okruhu lidí, s kterými je osoba v kontaktu. Další fáze je každodenní užívání. Jedinec ztrácí kontrolu nad drogou, jeho život je podřízen droze, nastává finanční krize a narkomani se často uchylují k krádežím, podvodům nebo prostituci.  Finální fáze je užívání k dosažení normálu, při které droga přináší už pouze úlevu od fyzické bolesti či psychických problémů. Závislý je naprosto odevzdaný droze, pro její zisk je schopen udělat cokoliv, často žije v ohavných podmínkách, je ve špatném zdravotním stavu a není schopen přestat drogu brát vlastní vůlí. Tato fáze většinou končí smrtí. 5. fáze je trochu překvapivá, ale je to fáze po vyléčení. V mnoha případech po vyléčení závislosti dojde k tzv. recidivě – uchýlení se znovu k drogám při těžkém životním období. Je dokázáno, že závislost v těle přetrvává až do smrti, jinými slovy, pokud jste jednou závislí, už budete závislí vždycky.

TIPY NA FILMY

Requiem za sen

Jeden z mých oblíbených snímků od Darrena Aronofskyho z roku 2000, kde si zahráli například dnešní filmová hvězda Jared Leto jako ještě mladý hoch, nebo Ellen Burstyn či Jennifer Conelly. Film Vás pohltí do příběhů hlavních hrdinů, ukáže Vám více pohledů na závislost, reálné stavy, halucinace a situace ve kterých se narkomani běžně nachází a motivy, jak se stali závislými. Zpracování je velmi povedené a poutavé, vyvrcholení filmu s hudbou od Clinta Mansella je pro mě masterpiece.

Strach a hnus v Las Vegas

Bláznivá roadtripová komedie od Terryho Gillama s Johnym Deppem z roku 98. Dva protagonisté mířící do Las Vegas za účelem napsání jakéhosi článku o závodě aut, bizarně bloudí městem či blouzní na hotelovém pokoji v nesmírném nekonečném drogovém opojení. Chtěli jste někdy vidět, jak se cítí ten nejzdrogovanější člověk? Tento film Vás přenese do jiné dimenze plné halucinací a ukáže Vám, jak se na drogách nedají zvládnout běžné situace jako je vyzvednutí klíče v hotelovém pokoji, když se před Vámi objeví recepční s hlavou draka. Pro mě zajímavá a zábavná záležitost, která ukázala nejen běžné drogy, které všichni znají, ale poučila mě o vzácných, méně známých a o to více nebezpečných drogách. Film vyšel podle knihy od kultovního autora Huntera S. Thomsona s podtitulem Divoká pouť do srdce Amerického snu.

drug-621844_1920

Trainspotting

Brilantní film z irského prostředí od režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda. Film Vám satirickou formou ukáže bizarní svět hlavního hrdiny Rentona, který svérázně odmítá konzumní společnost a jeho revoltou jsou drogy. Renton a jeho přátelé žijí „jednoduchý“ život, kde jejich jediným problémem je sehnat další dávku, to se ale během filmu změní a příběh dostane nečekané obrátky. Film zajímavý svou náladou, scénami, černým humorem a celkovým pohledem na svět hlavního hrdiny. Pro mě jeden z nejoblíbenějších filmů, ale ještě radši mám knihu od irského autora Irvina Welshe, která sloužila jako předloha filmu.

Dokumenty

Děti ze stanice Leningradská

Pro mě jeden z nerealističtějších dokumentů zachycující situaci po rozpadu SSR, kdy se vyskytovalo v Rusku přes 4 milióny dětí bez domova. Filmová výpověď je založena na interview s dětmi různého věku, kteří se nebojí na kameru mluvit o vraždách, krádežích či prostituci. Dokument Vás přenese do světa nádraží, kanálů a ruin starých domů, kde děti žijí v neuvěřitelných podmínkách. Desetiletí chlapci a dívky inhalují toulen, pijí vodku, kouří cigarety a vypráví o svých ztracených existencích. Velice smutný dokument, který mě ukázal tehdejší situaci v pravém světle a donutil mě přemýšlet nad nespravedlností a nevinností samotných dětí, kteří se ocitli většinou nevlastní příčinou v kolotoči drog a života na ulici.

Katka

Všem snad již známý životopisný dokument Heleny Třeštíkové, která po zloději Reném zkusila narkomanku Katku. Jedná se o časosběrný dokument mapující 14 let z života Katky, která marně zápasí se závislostí a postupně se psychicky i fyzicky hroutí. Pro mě povedený dokument od obětavé dokumentaristky.

PIKO

Napůl dokument, napůl film od mladého, talentovaného, českého režiséra Tomáše Řehořka, který vypraví o nejznámější české tvrdé droze – pervitinu a jeho historii. Rozhovor s jedním z prvních a nejznámějších „vařičů“  u nás, s policistou z protidrogového a rockovým zpěvákem závislým na piku a doplnění hereckých sekvencí, které dodají příběhu větší poutavost. Tento projekt hodnotím jako vcelku zdařilý, osobně mám styl filmů od pana Řehořka rád, ale nemusí to být záležitost pro

každého.

Heroin Holiday in the Czech Republic

Krátký dokument umístěný na portálu YouTube kanálem VICE dokumentující české bezdomovce trávící letní dny na makových polích sbírající přísady do po domácku vyrobeného opia v „lepším“ případě heroinu. Zajímavý dokument s spoustou informací, scén a pro mě překvapivým námětem.

TIPY NA KNIHY

My děti ze stanice Zoo

Autentický příběh ze Západního Berlína v 70. letech 20. století, sepsaný novináři Kai Hermannem a Horst Rieckem na základě výpovědi čtrnáctileté Christiane F., knižně vydaný v roce 1978. Kniha pojednává o těžce závislých dětech na heroinu ve věku 12 – 15 let a vedla k odtabuizování tématu drog v Německu. Trefně provedené zpracování knihy s úryvky z deníku a fotografiemi dodávající autentičnost s velmi poutavým příběhem mladé narkomanky. Podle knihy byl natočen i stejnojmenný, úspěšný film.

Zabiják

Netřeba představovat, klasický román naturalistického, francouzského autora z 19. století, Emila Zoly, pojednávající o všední droze – alkoholu a jeho ničivých účincích.

Závěrem

cocaine-396751_1280

O tomto tématu by se dalo psát ještě mnohem více, třeba o umělcích, podnikatelích či jiných známých osobách u kterých by Vás braní drog mohlo překvapit, jako například developer společnosti Apple, Steve Jobs, který se netají svými zkušenostmi s LSD, které mu napomohly k jeho revolučním nápadům. To si ale nechám až zase na další článek, prozatím Vám doporučím zkusit u zmíněných filmů nebo knih sledovat následnost jednotlivých fází závislosti a postupné ruinovaní životů. Braní drog je na uvážení každého z nás, mohou být jistým způsobem přínosné, ale ve většině případů působí destruktivně.

ZDROJE:

http://www.csfd.cz/

http://navykovelatky.cz/

https://www.letemsvetemapplem.eu/2016/01/30/steve-jobs-think-different-lsd/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zabij%C3%A1k_(kniha)

https://cs.wikipedia.org/wiki/My_d%C4%9Bti_ze_stanice_ZOO

Autor: Vojtěch Svěrák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *