E-book čtečka. Co to vlastně je? Je to oblíbený trend mezi čtenáři nebo jen ztráta času.
Obchod Play nabízí v každém telefonu či tabletu s androidem, nespočet různých praktických nebo herních aplikaci. Mezi tyto aplikace patří i různé e-book čtečky.
Je pravda, že jsou opravdu praktické v tom, že opravdu vášnivý čtenář si nemusí brát na dovolenou půlku kufru knížek a stačí mu jen obyčejný placatý telefon či tablet. Tím pádem si ušetří místo.
Ale stačí to?
Opravdu stačí takovým lidem jen čtečka, aby si užily svou chvíli klidu u čtení? Možná, že jo. Ale co když ne? Co když má rád člověk pocit toho, jak drží pořádnou knížku v ruce a listuje v ní a hltá očima každé slovo a těší se na každou další stránku a další kapitoly či další díl té knížky. K čemu pak je taková čtečka?
Někdo tvrdí, že neumí číst s telefonu či tabletu. Opravdu na tom něco bude. Sama jsem si to zkusila. Jednou jsem četla knížku v takové čtečce. Četla jsem ji kvůli maturitním zkouškám. Nemohla jsem ji sehnat v pevné vazbě v knihovně, tak jsem si ji jednoduše stáhnula z internetu. Popravdě jsem se na to těšila. Do té doby jsem četla obyčejné knížky a teď jsem měla číst e-book knihu. Na internátu jsem si zalehla do postele, vzala tablet do ruky a pustila se do toho. Moje radost se vytratila hned po první stránce. Knížka byla dobrá, moc dobrá. Ale nebylo to prostě ono. Nebylo to, to co jsem čekala. Než jsem dočetla kapitolu, tak mě rozptýlilo hned několik věcí. Neměla jsem přehled o tom, kterou čtu stránku. Bylo pro mě chvílemi těžký se v tom zorientovat. V knížce je to jednoduché, jen se otáčí stránky a vidím je od shora dolů. Nevidím jen jeden odstavec, který mi pak zmizí, objeví se další a mě to najednou nedává smysl…
Ale každá věc má své plus i mínus. Já netvrdím, že je taková věc absolutně k ničemu. Jen mě mrzí, že pro mě nebyla tato věc, určená k takovému použití, ideální. Čtečky ale nejsou stvořený jen pro četbu knih, ale i pro jiné čtení.
Čtečky jsou přizpůsobivé. Je jich na výběr spoustu. Jen si stačí vybrat tu správnou. Je jen na Vás, jakou si vyberete a jak s ní naložíte. Buď si v ní přečtete svou práci, nebo dokumenty. Dají se využít i jako školící prostředek. V dnešní době je to pro firmy velmi snadný způsob školení online. Lidé si to v takovém případě chválí. Nemusí se pak vláčet někam na zdlouhavé školení, které stejně spoustu lidí kolikrát prospí. Je to snadný, rychlý a ani to není finančně nákladný. Jen si přečtete, to co potřebujete a je hotovo. „Snadný, jako facka.“
Ano má to svoje výhody i nevýhody. Výhodný pro školení, ale nevýhodný pro četbu knih….
A co vy? Je tedy knížka nahraditelná nějakou aplikací?
U čtečky je super že není náročná na místo. Ono mít stovky knih v bytě je docela náročné. Do čtečky se vejdou snadno. Ale chybí mi vůně papíru a čerstvě koupené knihy ..
Ahoj, máte někdo zkušenosti s touto čtečkou Amazon Kindle Paperwhite 3? Doporučují ji na Heurece i tady https://www.testado.cz/nejlepsi-ctecky-elektronickych-knih-srovnani/ ale nejraději bych nějaké přímé zkušenosti. Jak dlouho vydrží a zda se displej patlá. Děkuji.
Taky se mi čtečka líbí právě kvůli tomu, že je malá a vejde se do ní mega knih. Ta výdrž je taky super, na chatu a tak.