Pod vlivem Jupiteru

Původně jsem si podle názvu myslela, že půjde o knihu věnovanou astrologii. Pak jsem se z anotace dozvěděla, že v ruce držím spíš drama a nevěřila jsem vlastním očím. Dala jsem se do čtení a příběh mladého delikventa dočetla během jediného odpoledne.

Ano, delikventa.

Pod vlivem Jupiteru se odehrává na americkém statku, kde žije rodina s malým klukem, která si „adoptuje“ čtrnáctiletého mladíka, jenž se už stihl stát otcem, několikrát utéct z vězení a pokusit se zabít učitele.

Autor o hlavním hrdinovi odmítá sdělit cokoli konkrétního. Volí si k tomu ideální pomůcku, příběh vypráví z pohledu malého Jacka, kamaráda a adoptivního bratra mladičkého zločince.

Příběh je až podivuhodně světlý a optimistický, přestože jde o vyprávění o životní tragédii. Chytí za srdce a vzápětí pobaví, ale pod povrchem se stále ukrývá něco, o čem může čtenář jen spekulovat. Každý si ze čtení odnese něco jiného. Je to příběh nehynoucího přátelství? Nebo snad kritika nespravedlivé společnosti? A co takhle karikatura běžného života? Ani jedna odpověď nemůže být stoprocentně správná. Jen čtrnáctiletý hrdina, plný ideálů a nezkažený přetvářkou, v tom má jasno: stůj co stůj musí najít svoji několikaměsíční dceru a postarat se o ni jako skutečný otec, což je podle zákona zhola nemožné.

Na stránkách knihy se rozebíhá souboj mezi soucitnými idejemi a tím, co by se opravdu mělo. Nic není takové, jak to na první pohled vypadá a každý čin odstartuje dominovou reakci. Ať se na to čtenář připravuje sebepečlivěji, nedokáže odhadnout, co se stane po otočení listu. Snad nikomu nebude vadit, když prozradím, že to většinou není nic moc příjemného.

Je prakticky nemožné udělat si na knihu Pod vlivem Jupiteru jednotný (a tím pádem rádoby správný) názor. Není nad to si ji přečíst a udělat si o osudech chlapců vlastní obrázek.

Takže: vítejte v zasněženém světě plném dobytka, kde štěstí a láska nemají místo…

Autorka: Lenka Martinková

O Svět knih 94 Článků
Svět knih je první blog o knihách, který píše svou velkou knihu. Autorem zde může být každý, kdo má co nabídnout dalším čtenářům. Přidejte se i vy a pišme společně knihu o knihách, příbězích a sami sobě. Jsem Stanislava Vaďurová. Miluji psaní, slova a příběhy. Mám ráda fantasy příběhy, které mi otvírají brány do tajuplných světů. Večer po tmě se bojím u hororových příběhů se svým přítelem a láskou mého života, ve dne sním o mém dokončeném románu, na kterém pracuji, když zrovna nepíši pro jeden ze svých blogů, či pro zákazníky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*