Kniha nebo film?

Ano, takhle zní moje otázka. Co je lepší? Film nebo knížka? A proč? Nabízím vám svoji úvahu na tohle téma, nad kterým jsem strávila hodně diskuzí s přáteli.

Výhody filmů jsou jasné. Člověk, který nemá čas a chuť číst 500-ti stránkovou knížku si pustí dvou hodinový film a má vyhráno. Ale je to pravda? Podle mě není.

Film nám sice umožňuje vidět postavy bez práce představivosti, ale kolikrát se trefí do popisu z knihy (mluvím o filmech podle knižní předlohy)?

Podle mě mockrát ne. Nikdy nebude žádný herec vypadat stejně, jako postava, která je v knize popsaná. A ty dvě hodiny filmu, kde několik scén chybí, protože se to tam nevleze? Ano, sice tam nedávají „nepotřebné“ scény, ale i tyhle části dělají příběh příběhem.

Podle toho, co píšu určitě vidíte, že mám radši knihy. Ale není to tak jednoduché. Miluju i filmy. A dononce si myslím, že je lepší první vidět film a mezery si doplnit knihou. Ale co nedělám nikdy je to, že nikdy nečtu knihu a až potom film. Z vlastní zkušenosti potom začínám porovnávat a ne vždy je to debata na méně jak deset minut.

Podle mě jsou výhody knih jasné..

  1. K oblíbeným scénám se můžeme vracet pořád zpět
  2. Ke knížce nepotřebujete připojení k elektřině
  3. Zapojujete fantazii, já už mám vymyšlený vzhled tolika postav a vůbec se nepodobají hercům filmového zpracování
  4. Kniha vás zabaví na mnohem delší dobu
  5. To, jak před vámi plynou písmenka, slova, věty je kouzelný okamžit, spolu s kakaem a pod peřinou.

Ano i ty filmy jsou skvělé. Miluju obojí, ale kdybych měla možnost Film x Kniha -jednalo by se o tentýž příběh, vybrala bych si knihu. Co by ste si vybrali vy?

Celkově mi přijde, že moc lidí se už četbou nezatěžuje. Já četla cca 130 knih za rok (na ZŠ), teď stíhám cca 100 za rok, ale je to pro mě smysluplně využitý čas. Zato podle toho, co jsem zjistila od milé paní knihovnice. Hodně dětí si knihu půjčilo a když měli říct o čem je, nevěděli. A proč? Protože to nepřečetli.

Já miluju tu vůni stránek, které při obracení jemně šustí a nutí nás, vžít se do příběhu.
Proto vám doporučuji, čtěte!! Budete trénovat mozek, oči a užijete si relax. Což mi připomíná, že musím dokončit další recenzi pro vás. A o čem? Nechejte se překvapit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *