AUSTENLAND – Láska podle Jane Astenové od Shannon Haleové

Austenland

AUSTENLAND – Láska podle Jane Astenové od Shannon Haleové. Kniha vyšla v roce 2013 a příběh na 199 stranách vás unese do dávných časů. Viděli jste film Pýcha a předsudek? Pak jistě víte o čem mluvím. Podle recenzí je tato kniha skvělá jako „oddychová“ v zahraničí si kniha získala takovou oblibu, že se dokonce dočkala filmového zpracování od režiséra Jerusha Hesse.

Austenland

Třiatřicetiletá Američanka Jane Hayesová neměla štěstí na lásku. Na jeden nádech dokáže spočítat všechny své nevydařené lásky a zklamání. Stále však čeká na svého vysněného muže. Ví však, že panu Darcymu jen tak někdo konkurovat nemůže. Už i její kamarádka si z ní dělá legraci, nechápe její pohled na vysněného muže.

Vše se však brzy změní.

Po pohřbu její tetičky se dozvídá, že získala byt v Austenlandu – zábavném komplexu pro čtenářky Jane Austenové.

Pembrookské panství, Kent, Anglie. Staňte se našim ctěným hostem a po tři týdny si plnými doušky užívejte venkovských obyčejů a pohostinnosti – pozvání na čaj, tanec, procházky v parku, neočekávané setkání s jistým pánem, to vše završeno velkolepým bálem a možná i něčím víc…

U nás v bezstarostné Anglii ještě stále vládne princ regent. Žádné dané scénáře. Žádné předepsané konce. Prázdninový pobyt, jaký jinde nezažijete. 

V Austenlandu si bohaté paničky se stávají součástí příběhu. Mohou se stát tou noblesnou dámou. Trávit čas procházkami, na společenských plesech a hlavně si užívat svou pozornost džentlmenů.

Austenland

I když má Jane z počátku problém se danému prostředí přizpůsobit, brzy zjišťuje, že vlastně netuší, co je pravda a co jen hra najatých herců. I zde ji totiž poplete hlavu jeden muž, zatímco toho druhého nemůže ani vystát. Někdy se stáva, že i román najde cestu do skutečného života…

V místech je kniha vskutku únavná, autorčin lehký sloh však vše táhne rychle kupředu. Pokud čekáte detailnější charakteristiky postav, v této knize je rozhodně nenajdete. Kdo ví, co bylo autorčiným popudem, snad možná probuzení naší představivosti.

Austenland

Závěr knihy mě skutečně překvapil. Děj nabírá úplně jiný spád. A co je výsledkem?

Potkali jsme se v letadle (v ekonomické třídě) a líbali se skoro celou cestu domů. Nad Atlantikem jsme se rozhodli do sebe zamilovat. Když letadlo přistálo na JKF, nerozmyslel si to. Když mě přenášel přes práh mého bytu, ve stínech nečíhala žádná paní Wattlesbrooková. Když byl v kuchyni, vyndala jsem Pýchu a předsudek z květináče své (k mému velkému překvapení) stále ještě živé pokojové rostliny a vsunula ji mezi ostatní dévédéčka v poličce, aby blo jasné, že se za ni nestydím. 

Kniha se skutečně až na některé místa čte velmi snadno. Místy se pobavíte, místy sklouznete do děje společně s hlavní hrdinkou. Knihu doporučuji všem, kteří neví, co si sbalit na prázdninové čtení. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *